greekrenaultnews
Φόρτωση...

GP Βελγίου: Αποτελέσματα/Βαθμολογίες

Στην επιστροφή της Formula 1 από τις καλοκαιρινές της διακοπές ο Sebastian Vettel έδειξε να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και με το μονοθέσ...

Στην επιστροφή της Formula 1 από τις καλοκαιρινές της διακοπές ο Sebastian Vettel έδειξε να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και με το μονοθέσιο της Red Bull κατάφερε να κερδίσει με χαρακτηριστική άνεση το Grand Prix Βελγίου. Ο Γερμανός πρωταθλητής πέρασε στην πρωτοπορία με το ξεκίνημα του αγώνα και από εκείνο το σημείο και μετά δεν απειλήθηκε, για να πάρει την 5η φετινή νίκη του και να προσθέσει άλλους 25 βαθμούς στη συγκομιδή του, αυξάνοντας τη διαφορά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος. Ο Fernando Alonso για άλλον έναν αγώνα πήρε το μέγιστο από τη σαφώς βελτιωμένη Ferrari, για να τερματίσει στη 2η θέση, έχοντας εκκινήσει από την 9η. Ο Lewis Hamilton είχε την pole position αλλά ο αγωνιστικός ρυθμός της Mercedes δεν του επέτρεψε κάτι παραπάνω από την 3η θέση του βάθρου. Ακολούθησαν οι Nico Rosberg, Mark Webber, Jenson Button, Felipe Massa, Romain Grosjean, Adrian Sutil και Daniel Ricciardo.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την πρόγνωση να μιλάει για 60% πιθανότητα βροχής και τους περισσότερους οδηγούς να επιλέγουν τη μέση γόμα στα ελαστικά τους. Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Lewis Hamilton φάνηκε ότι θα κρατούσε την πρώτη θέση αλλά αυτό δεν έγινε παρά μόνο για λίγες στροφές, αφού ο Vettel και χωρίς DRS κατάφερε να βρει την σωστή γραμμή και να βρεθεί στην κορυφή του αγώνα. Πιο πίσω ο Fernando Alonso κέρδισε 5 θέσεις στην εκκίνηση ενώ στους χαμένους ήταν οι Mark Webber και Kimi Raikkonen που βρέθηκαν στην 6η και 10η θέση αντίστοιχα.

Στον 4ο γύρο την ώρα που ο Fernando Alonso με τη χρήση του DRS περνούσε τον Button για την 4η θέση ο Felipe Massa ενημέρωσε την ομάδα του ότι «δεν δουλεύει τίποτα στο μονοθέσιο» και ζήτησε να επιστρέψει στα pits κάτι όμως που δεν συνέβη μέχρι τον 10ο γύρο, οπότε Hulkenberg και Massa άνοιξαν την διαδικασία.

Στον ίδιο γύρο ο Sergio Perez στην προσπάθειά του να περάσει τον Romain Grosjean δεν άφησε αρκετό χώρο στον Γάλλο και οι αγωνοδίκες αποφάσισαν να επιβάλουν ποινή διέλευσης στον Μεξικανό.

Μετά τους πρώτης ανεφοδιασμούς ο Fernando Alonso κινήθηκε ταχύτερα από τον Lewis Hamilton και εκμεταλλευόμενος ένα μικρό λάθος του βρετανού στην τελευταία στροφή της πίστας κατάφερε να βρεθεί στην 2η θέση.

Ο Jenson Button ήταν ο τελευταίος από τους πρωτοπόρους που μπήκε για αλλαγή ελαστικών στον 18ο γύρο και έβαλε τα σκληρά αφήνοντας ανοιχτή την στρατηγική για ένα pit stop λιγότερο από τους υπόλοιπους..

Στα μισά του αγώνα ο Sebastian Vettel οδηγούσε με άνεση και είχε σχεδόν 9 δευτερόλεπτα διαφορά από τον Fernando Alonso, ο οποίος είχε αφήσει άλλα 4 δεύτερα πίσω τον Lewis Hamilton. Στις πιο πίσω θέσεις ο Nico Rosberg και ο Mark Webber μάχονταν για την 4η θέση, ενώ ο Jenson Button κρατούσε την McLaren του μπροστά από την Ferrari του Felipe Massa. Τη δεκάδα έκλειναν οι Raikkonen, Sutil και Di Resta.

Στον 23ο γύρο αποκαλύφθηκε η στρατηγική ενός pit stop του Romain Grosjean, ο οποίος άλλαξε τη μεσαία γόμα με την οποία ξεκίνησε τον αγώνα για να βάλει ένα σετ της σκληρής. Ο Γάλλος της Lotus ήταν εκείνος που έκλεισε τον κύκλο των στάσεων και επέστρεψε στην πίστα οριακά στη 10άδα, με σχεδόν όλους όσους βρίσκονταν μπροστά του όμως να χρωστούν άλλο ένα pit stop.

Ένας προβληματικός αγώνας για τον Kimi Raikkonen έληξε άδοξα στον 26ο γύρο. Ύστερα από σερί 39 τερματισμών και 27 σερί τερματισμών στους βαθμούς, ο Φινλανδός της Lotus είδε για πρώτη φορά ύστερα από το 2009 το γκαράζ της ομάδας του προτού πέσει η καρό σημαία. Το πρόβλημα στο μονοθέσιο του Raikkonen ήταν στα φρένα.

Σε εκείνο το σημείο ξεκίνησαν οι οδηγοί να μπαίνουν στα pit για 2η φορά, για να βάλουν, όσοι είχαν χρησιμοποιήσει μόνο τη μεσαία γόμα, τη σκληρή για να ολοκληρώσουν τον αγώνα. Λίγους γύρους αργότερα είχαμε ένα από τα highlight του αγώνα, με τέσσερα μονοθέσια να παλεύουν τροχό με τροχό. Η μάχη ήταν ανάμεσα στους Di Resta, Sutil, Maldonado και Gutierrez και όπως γίνεται συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις δεν ήταν χωρίς «θύματα». Ο Maldonado έχασε τον έλεγχο της Williams στην τελευταία στροφή της πίστας, εμβολίζοντας τον Di Resta και στέλνοντας τον Σκοτσέζο εκτός αγώνα.

Ο Sebastian Vettel ήταν χαρακτηριστικά άνετος στην πρώτη θέση και έλεγχε εύκολα τη διαφορά του από τον Alonso που ακολουθούσε στη 2η θέση. Πιο πίσω ακολουθούσε ο Lewis Hamilton, καθώς και ο Button έκανε 2ο pit stop. Οι Rosberg και Webber έδιναν μάχη για την 4η θέση με τους Button, Grosjean, Massa, Perez και Sutil να ακολουθούν.

Στους τελευταίους γύρους, κι ενώ η βροχή δεν πραγματοποίησε την απειλή της και η πίστα παρέμεινε στεγνή, δεν είχαμε σοβαρές αλλαγές. Η κορυφαία 3άδα παρέμεινε η ίδια, με τον Sebastian Vettel να παίρνει άλλη μία σπουδαία νίκη και να αυξάνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά του στο πρωτάθλημα. Ο Fernando Alonso πήρε το μέγιστο δυνατό, τερματίζοντας στη 2η θέση, μπροστά από τον Lewis Hamilton που συμπλήρωσε το βάθρο. Η μάχη ανάμεσα στον Nico Rosberg και στον Mark Webber δεν είχε περαιτέρω επεισόδια και ο Γερμανός της Mercedes τερμάτισε στην 4η θέση, μπροστά από τον Αυστραλό της Red Bull. Ο Jenson Button έφτασε σε μια μοναχική 6η θέση, ενώ ο Felipe Massa κατάφερε να περάσει τον Romain Grosjean για να πάρει την 7η θέση. Ο Adrian Sutil ξαναέφερε βαθμούς στη Force India ύστερα από 3 αγώνες ενώ ο Daniel Ricciardo συμπλήρωσε τη βαθμολογούμενη 10άδα, περνώντας τον Daniel Ricciardo.

Μετά το GP Βελγίου ο Sebastian Vettel έφτασε στους 197 βαθμούς, με τον Alonso να περνά πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας με 151 βαθμούς. Ο Hamilton είναι 3ος με 139 βαθμούς καθώς η εγκατάλειψη του Raikkonen τον άφησε στους 134 βαθμούς και τον έριξε στην 4η θέση. Επόμενος αγώνας είναι το GP Ιταλίας στην πίστα της Monza το 3ήμερο 6-8/9.

ΠΗΓΗ:msfree.gr Photo:f1fanatic.co.uk